Pápateszéri vízimalmok című kiállítás megnyitója 2021. szeptember 29.
A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Kara adott teret a Pápateszéri Vizimalmokról szóló kiállításnak, melyet a Pápateszéri Molnár Céh Egyesület és a Széchenyi István Egyetem Barsi Ernő Szakkollégiuma közösen szervezett meg.
Az egyesület célja többek között a pápateszéri patakmalmok, a hozzájuk kapcsolódó hagyományok felkutatása, megismertetése a nagyközönséggel.
A kiállítás a pápateszéri patakmalmokat, a molnárokat, levéltári adatokat, jegyzőkönyveket, építészeti felmérés alapján készült helyszíni bejárásokat mutat be.
Érdekesség, hogy Pápateszéren működött a legtöbb patakmalom Magyarországon, egy település közigazgatási határain belül. Korábban több tanító szakos terepgyakorlat helyszíne volt Pápateszér erdei iskolája, ahol a hallgatók a helyi malmok közül is megtekintettek néhányat.
A kiállítást a Szakkollégium részéről dr. Halbritter András Albert egyetemi docens nyitotta meg, majd az egykori apáczais diák, Nagy Péter helytörténet-kutató szólalt fel, mint kiállítás-rendező.
Csodálattal figyelték a látogatók a kiállítás megnyitóján a Birkás (Bögi) malom makettjét, melyet a Pápateszéri Körzeti Általános Iskolai diákjai készítettek, meajd újítottak fel 2021-ben. A makettet felújító kisdiákok (Bolla Ramóna, Jurcsa Szimonetta, Sárközi Hanna, Szabó Dorina, Szabó Elizabet) maguk is ellátogattak az Egyetemre a kiállításmegnyitóra.
A kiállítás három hétig látogatható a Karon, a földszinti kiállítótérben.