Pályaorientációs foglalkozás az Apáczai-kar Kasztner Janka Iskolatörténeti Gyűjteményében
"A jó vers élőlény, akár az alma,
ha ránézek, csillogva visszanéz,
mást mond az éhesnek s a jóllakottnak,
és más a fán, a tálon és a szájban,
végső tartalma vagy formája nincs is,
csak él és éltet. Vajon mit jelent,
nem tudja és nem kérdi. Egy s ezer
jelentés ott s akkor fakad belőle,
mikor nézik, tapintják, ízlelik."
(Weöres Sándor: Vázlat az új líráról)
A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar Kasztner Janka Iskolatörténeti Gyűjteményében pályaorientációs foglalkozás került megszervezésre, mely 2023. 04. 15-én a Prohászka Ottokár Orsolyita Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda gimnazista osztályának részvételével valósult meg.
Szakmai programunk során megemlékeztünk a magyar költészet napjáról is, így a gimnázium tanulói a magyar irodalmi nevelés területéről is értékes ismeretekkel szembesülhettek; pedagógusképzésünk múltjának, a korábbi korszakok taneszközeinek bemutatása, s Karunk jelen képzési specifikumainak megismerése mellett.
A gimnazista diákok nagy érdeklődéssel követték gyűjteményünk nevelési-oktatási múltjának, értékeinek; majd Örkény István Ballada a költészet hatalmáról című prózájának bemutatását. Játékos foglalkozás keretében rövid költemények írására és bemutatására is sor került. A feladat Li Taj-po Csendes éj című költeményének magyarra fordítása volt. Az ősi kínai négysoros vers szövegét nyersfordításban kapták meg a csoportokban dolgozó diákok, s ennek alapján kellett elkészíteniük a maguk verzióját, így betekintést nyerhettek a műfordítás világába is.
A tanulók az irodalmi megemlékezést követően megtekinthették a múzeum tárgyait, taneszközeit (az abakuszt, a palatáblát, egykori tankönyveket, stb.). Nagyfokú nyitottságukat jelezte az a tény, miszerint számos kérdést is megfogalmaztak Karunk múltjára, s jelenére vonatkozóan.
A tartalmas délelőtt végén minden résztvevő „húzhatott a kalap”-ból egy négysoros verset vagy versrészletet. Ennek apropójául az szolgált, hogy az előzőekben megismert Örkény-írásban egy négysoros vers hatására lett élővé egy tárgy, s kelt életre a holt. Útravalóul – a költészet napjára utalva – így egy-egy verssel térhettek haza a tanulók, emlékezve arra, hogy a költészet képes az életünket is megváltoztatni.
Dr. Gróz Andrea – Dr. Kurucz Anikó