Széchenyi István Egyetem oktatói az ERSA 63. kongresszusán

A Széchenyi István Egyetem, Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karának oktatói sikeresen vettek részt az ERSA 63. kongresszusán, amelyet idén a portugáliai Azori-szigeteken, Terceirán rendeztek meg. Az Egyetem Karának négy oktatója nemcsak előadásaival járult hozzá a konferencia szakmai sikeréhez, hanem új tudományos és szakmai kapcsolatok kiépítésére is lehetőséget kaptak.

Augusztus 27. és 30. között rendezték meg az Európai Regionális Tudományi Társaság (European Regional Science Association, ERSA) 63. kongresszusát a portugáliai Azori-szigetek egyikén, Terceirán. A rangos nemzetközi eseményen a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karának négy oktatója is részt vett, akik mindannyian előadásokkal járultak hozzá a kongresszus tudományos programjához. A konferencia fő témája idén a “Regional Science Dialogues for Peace and Sustainable Development” volt, amely a régiók békés és fenntartható fejlődésére helyezte a hangsúlyt.

A győri egyetem szerepét és hatását a helyi és regionális gazdaságra Ablonczyné prof. dr. Mihályka Lívia társadalmi kapcsolatokért felelős elnöki megbízott, szakfelelős, egyetemi tanár és dr. Szőke Júlia tudományos és nemzetközi kapcsolatokért felelős dékánhelyettes, tanszékvezető, egyetemi docens közös előadása mutatta be „Impacts of Széchenyi István University on the Local and Regional Development: Challenges and Opportunities” címmel. Az előadás során hangsúlyozták az egyetem gazdasági, társadalmi és kulturális hatásait a régióra, valamint a jövőbeni kihívásokat és lehetőségeket is megvizsgálták jó gyakorlatokon keresztül. Kiemelték, hogy a Széchenyi István Egyetem nemcsak a tudományos életben, hanem a helyi közösségek életében és a helyi gazdaságban is kulcsszerepet játszik.

Új perspektívát kínált Pálffy Zsuzsanna „The Relationship of Companies Local Embeddedness and Culture: A New Perspective of Conceptualization” című előadása a vállalatok helyi beágyazottságának és kulturális kapcsolódásának vizsgálatában. Az előadás során bemutatta, hogyan befolyásolja a helyi kultúra a vállalatok beágyazódási folyamatát, illetve miként járulhat hozzá mindez a régiók gazdasági és társadalmi fejlődéséhez.

A humanitárius segítségnyújtás jelentőségét és biztonsági kihívásait mutatta be Ködmön Zoltán a “The Importance and the Security Aspects of Humanitarian Aid Assistance in Sudan and South Sudan” című előadásában, Szudánra és Dél-Szudánra koncentrálva. Előadásában részletesen kitért arra, hogy milyen kihívásokkal szembesülnek a nemzetközi segélyszervezetek a konfliktus sújtotta területeken, és milyen megoldási lehetőségek állnak rendelkezésre a hatékony és biztonságos segítségnyújtás érdekében.

A konferencia szekciói rendkívül hasznosnak bizonyultak, számos új tudományos és szakmai ismeretet szereztek a résztvevők. Az előadások nagy érdeklődést váltottak ki, melyet a közönség számos visszajelzése és kérdése is jelzett. A kongresszuson való részvétel nemcsak a szakmai fejlődést segítette elő, hanem új tudományos és intézményi kapcsolatok kiépítésére is lehetőséget biztosított.

Az eseményen részt vett Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász is, amely tovább emelte a kongresszus rangját. A plenáris előadást prof. Mário Centeno, a Portugál Központi Bank kormányzója tartotta “Monetary policy: How to deal with fragmentation” címmel, amelyben a pénzügyi politika és a régiók közötti különbségek kezelésének kérdéseit járta körül.

A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Karának oktatói számára a konferencia kiváló lehetőséget nyújtott arra, hogy bemutassák kutatásaikat, és új nemzetközi szakmai kapcsolatokra tegyenek szert, amelyek a jövőbeli együttműködéseket is elősegíthetik.

 

2.jpg

Események