Szakmai (élmény) nap a Gyermekkultúra mesterszak hallgatóinak

A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karán 2023 őszén újonnan indult el a Gyermekkultúra mesterszak.

A hallgatók a második félévüket megkezdve máris egy igazán izgalmas lehetőséggel élhettek, ugyanis 2024.02.23-án, Budapesten, a Hagyományok Házában lehetőségük nyílt egy szakmai élménynapon részt venni, ahol a néphagyomány mai jó gyakorlataival ismerkedhettek meg a kifejezetten nekik szóló programokon.

1 Gyermekkultúra.pngForrás: saját készítésű fotó
A képen: Gyermekkultúra szakos kollégák oktatójukkal

Az előadások során a résztvevők kaphattak egy kis útravalót a néphagyomány alapú enkulturációról Sándor Ildikótól, majd Fábián Éva mesemondó kápráztatott el és nevettetett meg minden ottlévőt egy élőszavas meséléssel.

2 Fábián Éva, Sándor Ildikó.pngForrás: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/node/8039
A képen: Fábián Éva mesemondó, Sándor Ildikó egyetemi docens

Ezt követően Dala Sára a mesehallgatás friss élményeire építve mutatta be, hogy hogyan élnek tovább a mesemondás hagyományai a Hagyományok Házában immáron 20 éve. Az előadás hallgatói megismerkedhettek az intézmény szakmai programjaival, a mesemondással kapcsolatos egyes kutatások eredményeivel, melyek könyv és konferenciakötet formájában egyaránt fellelhetők.

3 Németh Nóra, Dala Sára.png

Forrás: saját készítésű fotó
A képen: Dala Sára előadó, Németh Nóra szakmai felelős

Ezután műhelymunkák következtek egészen délutánig. A mesterszak hallgatói négyféle műhelymunkából, az Eszközös tánctól a Mesemondáson át egészen a Kézműves foglalkozásokig kedvükre válogathattak. A következőkben a Széchenyi István Egyetem résztvevői által megfogalmazott gondolatokat olvashatják az adott műhelymunkákról, illetve az azt követő összefoglaló előadásokról.

Babinecz Sándor: Eszközös tánc4 Eszközös tánc.png

Forrás: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/node/2399

„Az eszközös tánc című workshop fókuszában az állt, hogy hogyan lehet a leghatékonyabban felkelteni a gyermekek érdeklődését a néptánc iránt. A foglalkozás során megismerhettük és ki is próbálhattuk, hogy az alapvető mozgásformák, mint a járás, futás, ugrás, hogyan kapcsolhatók össze a néptánccal játékos, a gyermekekhez közel álló módon.  A workshop során egyértelművé vált, hogy a legfontosabb cél az, hogy a gyermekeknek a néptánchoz való pozitív viszonyulását alakítsuk ki az első időszakban, amihez a fokozatosság elve elengedhetetlen és a legjobb eszköze a játék, a természetes mozgások, a természetes anyagból készített eszközök és a ritmus, melyek egy egységet alkotnak, és számos területen -koncentráció, térérzékelés, koordináció, ritmusérzék, nagymozgások- fejlesztő hatással bírnak.” Horváth Dóra

Dobi Pál: Kézművesség - vesszőparipa készítés

5 Kézművesség 1.png

Forrás: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/node/8039

Dobi Pál műhelymunkája során azt a szemléletmódot adta át, amit ő az elmúlt évtizedek során végig követett óvodapedagógusi munkájában. Nem egy átlagos csoport az övüké, ugyanis a műanyag játékokat már szinte teljesen lecserélték természetes anyagokból -fából, kukoricából, nádból- a gyerekek által saját kezűleg készítettekre. Gyakran járnak a természetbe a csoporttal, hogy közösen gyűjtsék össze azokat az anyagokat, amelyekből később játékok készülhetnek, ezáltal közelebb is kerülnek ahhoz a kis felfedező ovisok. A gyermekkultúra mesterszak hallgatóit is erre bátorította, mikor műhelymunkáján egy természetes anyagokból készült vesszőparipát készítettek a népi kézműves eljárások felhasználásával.

Dobinszki Csilla: Kézművesség - nemez virág készítés6 Kézművesség 2.png

Forrás: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/node/8039

„Dobinszki Csilla, nemezkészítő népi iparművész, szakoktató, egy nemezvirág készítés lépéseit tanította meg a workshopon résztvevőknek. Foglalkozásának legfőbb célja az volt, hogy egy olyan egyszerű, természetes anyagból készült tárgy elkészítésével ismerkedjünk meg, melyet könnyen beilleszthetünk akár tanóra, akár óvodai foglalkozás keretébe. Az alkotási folyamat során az oktató figyelt arra, hogy minden apró lépést pontosan elmagyarázzon, és hasznos módszertani ötletekkel gazdagította a megvalósítást. A virágok kivitelezésénél csak a képzeletünk szabott határt.  A nemezelés kiváló közösségépítő tevékenység, alázatra, kitartásra, precizitásra nevel, technikája több évezredes hagyományokkal rendelkezik, a folyamatot ízes, népies szavak kísérik, mint a csicsogtatás, söndörgetés, hengergetés, penderítés és kerekítés.” Fitus Szilvia

A Széchenyi István Egyetem Gyermekkultúra mesterszakjának hallgatóira, képviselőire egytől egyig igazán inspirálóan hatott a szakmai program, feltöltődve, rengeteg új ismerettel és élménnyel távoztak a programot követően a Hagyományok Házából.

Németh Krisztina

MDTF, SZE-AK