Pályaorientációs foglalkozás az Apáczai-kar Kasztner Janka Iskolatörténeti Gyűjteményében

20230413_110901.jpg

"A jó vers élőlény, akár az alma,

ha ránézek, csillogva visszanéz,

mást mond az éhesnek s a jóllakottnak,

és más a fán, a tálon és a szájban,

végső tartalma vagy formája nincs is,

csak él és éltet. Vajon mit jelent,

nem tudja és nem kérdi. Egy s ezer

jelentés ott s akkor fakad belőle,

mikor nézik, tapintják, ízlelik."

(Weöres Sándor: Vázlat az új líráról)

A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar Kasztner Janka Iskolatörténeti Gyűjteményében pályaorientációs foglalkozás került megszervezésre, mely 2023. 04. 15-én a  Prohászka Ottokár Orsolyita Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda gimnazista osztályának részvételével valósult meg.

Szakmai programunk során megemlékeztünk a magyar költészet napjáról is, így a gimnázium tanulói a magyar irodalmi nevelés területéről is értékes ismeretekkel szembesülhettek; pedagógusképzésünk múltjának, a korábbi korszakok taneszközeinek bemutatása, s Karunk jelen képzési specifikumainak megismerése mellett.

A gimnazista diákok nagy érdeklődéssel követték gyűjteményünk nevelési-oktatási múltjának, értékeinek; majd Örkény István Ballada a költészet hatalmáról című prózájának bemutatását. Játékos foglalkozás keretében rövid költemények írására és bemutatására is sor került. A feladat Li Taj-po Csendes éj című költeményének magyarra fordítása volt. Az ősi kínai négysoros vers szövegét nyersfordításban kapták meg a csoportokban dolgozó diákok, s ennek alapján kellett elkészíteniük a maguk verzióját, így betekintést nyerhettek a műfordítás világába is.

A  tanulók az irodalmi megemlékezést követően megtekinthették a múzeum tárgyait, taneszközeit (az abakuszt, a palatáblát, egykori tankönyveket, stb.). Nagyfokú nyitottságukat jelezte az a tény, miszerint számos kérdést is megfogalmaztak Karunk múltjára, s jelenére vonatkozóan.

A tartalmas délelőtt végén minden résztvevő „húzhatott a kalap”-ból egy négysoros verset vagy versrészletet. Ennek apropójául az szolgált, hogy az előzőekben megismert Örkény-írásban egy négysoros vers hatására lett élővé egy tárgy, s kelt életre a holt. Útravalóul – a költészet napjára utalva – így egy-egy verssel térhettek haza a tanulók, emlékezve arra, hogy a költészet képes az életünket is megváltoztatni.

Dr. Gróz Andrea – Dr. Kurucz Anikó

20230413_113136.jpg