Európa Szabadegyetem 2023. július 5-9.

Lakitelek 2023 VA.jpg

A 2023. július 5. és 9. között megrendezett Európa Szabadegyetemen Dr. Vehrer Adél egyetemi docens képviselte karunkat, és vett részt az Innováció Kollégium munkájában. A program Lakiteleken a Hungarikum Ligetben zajlott.

A szabadegyetem egyik fő témája az orosz-ukrán háború volt. E tárgyban előadást tartott Dr. Keskeny Ernő, korábbi kijevi és moszkvai nagykövet, Dr. Remek Éva biztonságpolitikai szakértő és Dr. Gulyás Géza ezredes. Utóbbi előadás ismertette a NATO kihívásait, valamint a Magyar Honvédség által alkalmazott, mesterséges intelligencián alapuló fejlesztéseket. A programsorozatot a Neumann János Számítógéptudományi Társaság, valamint a Neumann János Egyetemen belül működő Eurázsia Központ kutatóinak előadásaival folytatódott.

Érdekes színfolt volt a MotorkerékPálosok bemutatkozása, akik a Kárpát- medence számtalan pontjáról zarándokolnak motorkerékpárjaikon. A pálos rend azzal a szándékkal indította útjára ezt a zarándoklatot, hogy a pálosok közelebb kerüljenek olyan emberekhez, akik valamilyen formában érdeklődnek a kereszténység és a kétkerekűek világa iránt. Ezen kívül a szabadegyetem keretében számos olyan civil szervezet, egyesület mutatkozott be, melyeknek célja a keresztény társadalmi értékek megjelenítése és ápolása a 21. századi magyar társadalomban.

A számos program közül érdemes még kiemelni Dr. Csókay András A hit hatalma a tudományban című előadását, valamint a Cseke Péterrel, a kecskeméti Katona József Színház igazgatójával rendezett kötetlen beszélgetést. A programsorozatot Andrásfalvy Bertalan – Kovács Ágnes: Tyukodi népmesék I-II. című köteteinek bemutatója zárta. Az előadás keretében a résztvevők egy különleges dokumentumfilmet is megtekinthettek Gyöngy a sárban címmel, mely a Sárköz vidékének népi kultúráját mutatja be Andrásfalvy professzor néprajzi gyűjtései alapján.

A Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózat következő értékfeltáró kollégiumát kápolnásnyéki helyszínnel rendezi meg, melyre karunk érdeklődő hallgatói, kollégái is meghívást kaptak. A kollégium tagjainak lehetősége lesz a 2024. évi Európa Szabadegyetemen való kedvezményes részvételre.