Egyetemi segítség az idősek programjaihoz

NYOSZ2.png

Dr. Pongrácz Attila dékán
Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar

Minden részletre kiterjedő megbeszélések, gondos előkészületek után 2023. április 2. óta aláirt megállapodás az alapja a győri Széchenyi István Egyetem és a Nyugdíjasok Országos Szövetsége közötti aktív együttműködésnek.

A célokról, az előzményekről és a tervekről beszélgettünk dr. Pongrácz Attilával (48), az egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karának dékánjával.

TUDÁSTRANSZFER
Mohay Gábor

A Széchenyi-egyetem társadalmi felelősségvállalásának már korábban is egyik sarokpontja volt a nyugdíjas egyetem, amelynek elsődleges célja a felhalmozott tudás népszerűsítése közérthető módon az erre nagy létszámban igényt tartó időskorúak körében. A koronavírus-járvány kitörése óta Győrben szünetel ez az oktatási forma, de a közeli jövőben a nyugdíjasok is folytathatják korábban nem kis lelkesedéssel látogatott rendezvényeiket az egyetem szervezésében.

„Több olyan képzést működtetünk, amelyek konkrétan érintik a szépkorúakat is, ide tartozik a szociális munka szak, vagy 2019 óta a közösségszervezés alapszak, növekvő hallgatói létszámmal – szögezi le dr. Pongrácz Attila. – Sőt, a kulturális mediáció, a közösségi és civil tanulmányok, valamint az emberi erőforrás tanácsadó mesterszakok tudásanyagában is fontos részt képeznek az ezen korosztály számára fontos ismeretek. Ezért amikor megkerestek bennünket a nyugdíjas szövetség részéről, az egyetemünkön a szabadidő, a kultúra, a rekreáció és a közösségépítés területén meglévő, nyugdíjasokhoz is kapcsolódó tudásanyag egyértelművé tette, hogy megvannak az alapjai a mindkét fél számára hasznos partnerségnek.”

A két jelentős győri nyugdíjas egyesület, a Pannon és az Arrabona is szerepet vállalt a számos pontot tartalmazó együttműködés kidolgozásában. Ezekből néhány a teljesség igénye nélkül: az egyetem kulturális, színházi műsoraira, kiállításaira, koncertjeire meghívást kapnak a nyugdíjas klubok is, a nyugdíjasokat érintő társadalmi problémák a szakdolgozati és diplomamunkák témáiban is helyet kapnak, az idősebbek szervezésében egyetemi gyakornok nyújt segítséget, illetve az idősek mentorként részt vehetnek az egyetemi gyakornoki programban. A nyugdíjas közösségeknek lehetőségük nyílik az egyetemi kutatómunkába bekapcsolódni, akár kulturális és ismeretterjesztő előadások formájában, ismeretségi körökben népszerűsítik az egyetem képzéseit, felvételi kampányát, és nem utolsó sorban részt vehetnek szakdolgozatok és diplomamunkák értékelésében.

„Nem kis lépést tettünk meg az együttműködéssel a generációk közötti tudástranszfer megteremtésében, erősítésében – teszi hozzá a kar dékánja. – Már a múltban is voltak jó példák a közös tevékenységre, hiszen számtalanszor nyújtottunk segítséget nyugdíjas szervezetek számára helyiség rendelkezésre bocsátásával, mint például az Akkordeon Harmonika Zenekar vagy az időskorúak egészségügyi tornájának esetében. Sokat remélünk a nyugdíjas egyetem rendszeres rendezvényeinek újrakezdésétől, és a lehetőségek függvényében attól sem zárkózunk el, hogy helyiség nélküli klubok számára foglalkozásaikhoz, eseményeikhez nyújtsunk közvetlen segítséget.”

Egyetemi segítség az idősek programjaihoz. (2023. június 10.) Kisalföld, 10.

Belvedere Weeks a Apátúr Sörházban 2024. május 5. 11:00 - 2024. május 19. 12:00
Belvedere Weeks a Sieger Sport & Gastro Bar-ban 2024. május 5. 11:00 - 2024. május 19. 12:00
Apátúr Sörház főzdelátogatás 2024. május 22. 18:00 - 19:00
Apátúr x Kreinbacher Májusi pezsgőeső 2024. május 31. 18:00 - 19:00