A digitális kultúra világában merülhettek el a Tanítók napja rendezvényen résztvevő pedagógusok

E1- Dr. Pongrácz Attila.JPGDr. Pongrácz Attila, a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar dékánja

A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kara, illetve a Magyar Pedagógiai Társaság Északnyugat-magyarországi Tagozata Apáczai Módszertani Délutánt rendezett a Tanítók napja alkalmából 2023.03.14-én az Apáczai Kar Barsi Ernő dísztermében, immár 14. alkalommal. A rendezvényre hatalmas érdeklődés mutatkozott, közel 100 fő résztvevői létszámmal zajlott.

Az eseményt dr. Pongrácz Attila dékán úr nyitotta meg az előadók köszöntésével, illetve egy alkalomhoz illő, Apáczai Csere Jánostól származó idézettel.

A megnyitót Kövecsesné dr. Gősi Viktória, a Magyar Pedagógiai Társaság Északnyugat-magyarországi Tagozat elnökének köszöntője követte, mely során a tanítói hivatás szerepéről, értékeiről, a jövő pedagógus generációk értékközvetítő szerepéről, a digitális kultúra tanórákba való beépüléséről esett többek között szó, valamint bemutatásra került Petzné dr. Tóth Szilvia egyetemi adjunktus, tanszékvezető jó gyakorlatokat összegyűjtő Tanítói kincsestár II. című kötete is.

E2- Kövecsesné dr. Gősi Viktória.JPG

Kövecsesné dr. Gősi Viktória egyetemi docens, főigazgató, a Magyar Pedagógiai Társaság Északnyugat-magyarországi Tagozatának elnöke

Az első előadó Kopasz Anikó, a H-Didakt Kft. ügyvezetője volt. A LEGO Education módszertani megoldások a digitális kultúra támogatásához című plenáris előadása folyamán egy kis játékra invitálta a közönséget, és egy rövid, LEGO elemeket felhasználó alkotó tevékenységgel bemutatta a kreativitás fejlesztésének lehetőségeit. A játékos feladattal azt is bizonyítani kívánta, hogy milyen sokféle jó megoldás születhet egyetlen feladványra. Kiemelte, hogy a LEGO Education módszertan alkalmazásának célja: „Élmény legyen a tanulás! Legyen élmény a tanítás is!”.

E3- Kopasz Anikó.jpg

Kopasz Anikó, a H-Didakt Kft. ügyvezetője

Dr. habil. Molnár György az Apáczai Kar tudományos főmunkatársa, illetve az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Karának dékánja Digitális kultúra értelmezése, megjelenési formái és hatása napjainkban című prezentációjával járult hozzá a résztvevők témában való elmélyüléséhez. Dékán úr az előadását – egyben a digitális kor lehetőségeit is bemutatva – külső helyszínről, online tartotta meg.

E4- Dr. habil. Molnár György.jpg

Dr. habil. Molnár György, a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karának tudományos főmunkatársa, az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Karának dékánja

Ezt követően az Apáczai Kar oktatói, Petzné dr. Tóth Szilvia tanszékvezető és dr. Lampert Bálint egyetemi adjunktus tartottak előadást a karon megvalósuló LEGO Education foglalkozásokról, illetve a Fenntarthatóságpedagógiáról LEGO robotokkal.

E5- Dr. Lampert Bálint.JPG

Dr. Lampert Bálint, a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar egyetemi adjunktusa

E6-Petzné dr. Tóth Szilvia.JPG

Petzné dr. Tóth Szilvia, a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar egyetemi adjunktusa, tanszékvezető

A Módszertani Délután a plenáris előadásokat követően párhuzamos workshopokkal folytatódott:

• Kopasz Anikó és Inhaizer Tamás vezetésével a Mesepedagógia és digitális írástudás fejlesztése LEGO elemekkel,
  • Keszthelyi Bernadett, a Mobilis igazgatója vezetésével a Kóstoljunk bele az alkotópedagógiába! – integrálható módszertan és tevékenységközpontú foglalkozás,
  • Petzné dr. Tóth Szilvia és dr. Lampert Bálint vezetésével a Fenntarthatóságpedagógia LEGO robotokkal,
  • Bognár Amália digitális pedagógia szakértő vezetésével A padlórobotok/ unplugged-kódolás fejlesztő hatása kisgyermekkorban

című workshopokon vehettek részt az érdeklődők.

A résztvevők nyitottak, aktívak, közreműködők voltak. Elmondásuk alapján a műhelymunkák alatt saját munkájukhoz hasznos ismeretekkel, tudással, azonnal beépíthető gyakorlatokkal gazdagodtak.

A workshopokról az alábbi visszajelzések érkeztek:

„Milyen gondolatokat viszel magaddal a mai műhelymunkáról?”

„1. Hogy milyen hatalmas munka az élményalapú pedagógia.

1. Hogy milyen sokszínű, sokféle módszertan van.
  2. Hogy vannak végtelenül lelkes szakemberek.”

„1. Az unplugged-kódolással kifejezetten tudjuk fejleszteni az algoritmikus gondolkodást. Fel lehet vele készíteni a gyermeket a programozásra.

A gyógypedagógiában is használható.

1. Jobb az algoritmikus gondolkodásom, mint hittem! :)

Szeretek másokkal együtt dolgozni.

1. A kérdést, hogy miért nem alkalmazzák ezt több iskolában?”

Apáczai Módszertani Délutánok rendezvénysorozatunk folytatódik. Programjainkról a kari honlapon (https://ak.sze.hu/kezdolap), illetve Facebook oldalunkon (SZE - Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar) értesülhetnek. Sok szeretettel várjuk a kedves érdeklődőket!

Németh Krisztina

Módszertani, Digitális és Tanárképzési Főigazgatóság