Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja az Apáczai-karon
"Nem mindenkinek kötelező hátrányos helyzetűek segítését hivatásul vállalnia.
De mindenkinek kötelező tudomást vennie hátrányos helyzetű embertársainkról.
Ez az első lépés a szolidaritás felé." Hajós András
A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar több tanszékének együttműködésével a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja alkalmából hagyományteremtő céllal megemlékezést tartottak december 3-án.
Ahogy a program alkalmából választott Hajós Andrástól származó idézet mondja; nagyon fontos, hogy mindannyian tudomást vegyünk fogyatékossággal élő embertársainkról. Különösen fontosnak tartják ezt a szervezők: Pécsi Gertrúd kari titkársági referens (Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszék), Dr. Simonik Péter egyetemi docens, tanszékvezető (Gyógypedagógia Tanszék), valamint Trembulyák Márta egyetemi tanársegéd, esélyegyenlőségi koordinátor (Gyógypedagógia Tanszék).
Borbély Aida közösségszervező szakos hallgató (SZE-AK)
A program moderátora Bogár Lili másodéves közösségszervező szakos hallgató volt.
Dr. Simonik Péter egyetemi docens, a Gyógypedagógia Tanszék vezetője köszöntőjében elmondta, hogy az ENSZ 1992. december 3-át nyilvánította világnappá, hogy felhívja a figyelmet a betegség, baleset és katasztrófa következtében fogyatékossá vált embertársainkra. Mindazokra, akik hosszan tartó fizikai, értelmi, szellemi, érzékszervi károsodással élnek, melyek korlátozzák a másokkal egyenlő társadalmi szerepvállalásukat. Bár az elmúlt évtizedekben jelentős szemléletváltozás következett be, megoldandó feladatok ma is bőven vannak.
Kozma Szabolcs a Gyógypedagógia Tanszék címzetes mesteroktatója, egyben a Camelot Mozgássérült Fiatalok Győri Egyesület elnöke az egyesületet mutatta be. A szervezet esély órákkal, kerekesszékes akadálypályával, élő könyvtárral, az akadálymentesség felmérésével, parkoló akcióval és szabadidős tevékenységek szervezésével igyekszik megkönnyíteni a mozgássérült sorstársak mindennapjait. Az egyesületben már több alkalommal is végeztek gyakorlatot a kar hallgatói.
Borbély Aida közösségszervező szakos hallgató (SZE-AK)
Ezt követően átadta a Kovács Miklósról elnevezett emlékdíjat Bedők Tímeának. A díjat Tímea keresztanyja vette át. A díjjal az egyesület azokat a mozgássérült személyeket ismeri el, akik mindennapi nehézségeik ellenére aktívak; tanulnak, dolgoznak vagy sportolnak.
A megemlékezés Lang Barbara a SZESosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat tagja, országos első helyezett Kazinczy díjas versmondó szavalatával folytatódott, majd a jelenlévők az Apáczai-kar másodéves tanító és gyógypedagógus szakos hallgatóinak, Képi kifejezés és terápia című kurzus keretében Paed. Dr. Borbély Károly és Balogh István mesteroktatók felkészítésével a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja alkalmából készített alkotásait bemutató tárlatot tekintették meg.
A GyőrPlusz Média tudósítása:
Nemes Zsolt informatikus (SZE- EIK)