Az együttműködés erősítése a nyugdíjas civil szervezetekkel

IMG-8806.jpg

2023. tavaszán az Apáczai-kar kezdeményezésére együttműkődési megállapodást kötött a Széchenyi István Egyetem és a Magyar Nyugdíjasok Egyesületeinek Országos Szövetsége. A nyár folyamán új elnököt választott Meskó László személyében a NYOSZ és 2023.  július 18-án az Apáczai-karon megbeszélést folytattunk a szervezet új vezetőségével, amelyen részt vett  Némethné Jankovics Györgyi, a NYOSZ korábbi elnöke, Vas Lászlóné Zita, Győr-Moson-Sopron Megyei Pannon Nyugdíjas Szövetség elnöke, Rákosi Zsolt, Arrabona Városi Nyugdíjas Egyesület elnöke, Dr. Pongrácz Attila dékán, Dr. Vehrer Adél egyetemi docens valamint Takács Miklós szakértő, az AK Dékáni Hivatal munkatársa.

A tanácskozás során egyeztettünk többek között arról, hogy a Széchenyi István Egyetem nyugdíjasoknak szóló előadás-sorozatában szívesen hallgatnának olyan témákat, amelyek a ChatGPT, a felelős internet használat, a pénzügyi tudatosság, valamint a fenntarthatóság kérdéseit vizsgálják.

Számos gerontológiai kutatási lehetőség is adódik, amely a szépkorúak humán erőforrás- és kultúrafogyasztási jellemzőiről, sajátosságairól szól. Fontosnak tartjuk azt is, hogy a nyugdíjas oktatókat, kutatókat a kari kutatócsoportok munkájába is bevonjuk. Tekintettel a Kar és az Egyetem gazdag kulturális programkínálatára, fontos lenne egy kari - egyetemi Közösségi Központot is létrehozni, amely első sorban a téli időszakban helyszínt biztosíthatna a nyugdíjas szervezetek és kulturális, közösségi előadások és programok számára, ezzel is erősítve az egyetem és a kar társadalmi felelősségvállalását. Dr. Vehrer Adél docens asszony, a közösségszervezés BA szak szakfelelőse kiemelte, hogy a hallgatók eddig is szívesen kapcsolódtak be a nyugdíjas szervezetek kulturális programszervezésébe. Ezt a törekvésünket erősíti a 2023. őszén induló "Active Aging" című egyetemi kurzus is, amely a nyugdíjasok számára kínált szakmai, kulturális, sport és egyészségügyi szolgálatások témakörét járja körül.

A hazai és európai jó gyakorlatok kapcsán Dr. Pongrácz Attila dékán úr javasolta, hogy hatoldalú együttműködés keretében (egyetem, civil szervezetek, kamara, önkormányzat, egyházak, rendvédelmi szervek) nyújtsunk integrált szolgáltatásokat a korosztály számára. A megbeszélésen elhangzott az is, hogy az együttműködő szervezetek szívesen bekapcsolódnak a középiskolásoknak szóló pályaorientációs workshopok szervezésébe, ezzel is segítve az egyetem felvételi kampányát.

Dr. Pongrácz Attila egyetemi docens, dékán
Dr. Vehrer Adél egyetemi docens, szakfelelős