Barsi Ernő Szakkollégium tanulmányi útja Csallóközben

20231102_093517.jpg

2023. november 2-án a Barsi Ernő Szakkollégium égisze alatt a Csallóközbe látogattunk. Utunk első állomása a csallóközaranyosi Kóczán Mór Alapiskola volt. Elsősorban a szépen gondozott iskolakertet néztük meg, ahol a klasszikus zöldségek mellett a tanulók fagytűrő banánt és fügét is termesztenek. A meleg októberi időjárás kedvező volt a magaságyásokba ültetett zöldségeknek, gyümölcsbokroknak, így még zöldellő ágyásokat és egy esőkertet is megtekinthettünk. Bepillantást nyerhettünk az iskola mellett működő óvoda mindennapjaiba is. Csallóközaranyosról Nemesócsa felé vettük az irányt, a Túzokos Környezetnevelési Központba. Túzokos a Szlovák Környezetvédelmi Ügynökség látogatható ökoturisztikai-központja. Az intézményben non-formális oktatás zajlik, amiből mi is kaptunk egy kis ízelítőt.

Végigjártuk a tanösvényt, ami Túzokos teljes területén végigvezet. A központ tele van élettel, tartózkodásunk alatt macskákat simogathattunk, szamarakat, lovat etethettünk, illetve közelről megnézhettük az ott élő juhokat, tyúkokat és fácánokat is. Hasznos tapasztalatokat szerezhettünk a regionális nevelés és a környezetnevelés hagyományostól eltérő, tapasztalatalapú oktatásának lehetőségeiről. Túzokosról Gútára utaztunk, ahol meglátogattuk a helyi tájházat, melyet a Magyar Asszonyok Ligájának tagjai gondoznak. Az 1902-ben épült házban a tájegységre jellemző bútorok, használati tárgyak, viseletek kerültek kiállításra. Nagy vendégszeretettel fogadtak minket, megkóstolhattuk a méltán híres gútai paprikás kattancsot, és Kis Dobi Rózika néni előadásában szép népdalokat is hallgathattunk. A kirándulás utolsó állomásaként megtekintettük a gútai hajómalmot és a fedett fahidat.

Szakkollégiumunk ismét egy tartalmas programot tudhat maga mögött, melyről mindenki gazdagabban térhetett haza.

Lelkes Boróka, a Barsi Ernő Szakkollégium hallgató tagja