A kihívások mellett nagyon szép tud lenni az élet!

image_50732033.JPG

Folytatódott kedden a Házasság Hete programsorozat Győrben, a Széchenyi Egyetem Apáczai Karán. Ezúttal Dr. Horváth Sándor Domonkos, a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér igazgatója tartott előadást az oktatási intézmény könyvtárában, immáron családi mediátor szerepében: a házasságról, a családról és az életről, „Se veled, se nélküled” címmel.

A szakértő a téma jegyében beszélt a családi titkok hatásairól, a konfliktusokról,  és különböző kötődésekről.  Hangsúlyozta, hogy abszolút igazságokat  Ő nem mondhat ki, de minden nézet hozzánk tehet valamit. Szerinte fontos az ítéletmentesség, ne ítélkezzünk senki felett, de tegyünk a jóért és a pozitív fordulatokért.

Előadásában felelevenítette és részletesen felvázolta a családi életciklusok főbb szakaszait, nehézségeivel együtt, az udvarlás kezdetétől a halál pillanatáig; kidomborítva, hogy az egyik életciklusból átkerülni a másikba, többnyire krízisekkel jár. Aláhúzta, hogy vannak normatív és paranormatív válságok, amelyek hatalmas hullámokat is vethetnek életünkbe, de előfordulnak olyan esetek is, amelyeket egyszerűen át kell vészelni. Az elhúzódó, nehéz szituációk  megrángathatják a családot, ilyen például a munkanélküliség, az anyagi nehézségek, az önértékelési problémák, a betegség és az időskori szellemi leépülés is. Megesik, hogy ezekben a megpróbáltatásokban az egyik fél már nem bírja tovább, és a legnagyobb bajban lép ki a kapcsolatból.

A bűn, a betegség és a halál kódolva van az életünkbe, azonban nem mindegy, hogyan viszonyulunk hozzá – utalt a mediátor Viktor Emil Frankl neurológus és pszichiáter szavaira. Érdemes meghatározni egy vezérfonalat annak érdekében, milyen irányba és hogyan viszonyuljunk dolgokhoz az életünk során. A kihívások mellett nagyon szép tud lenni az élet! – tette hozzá.

A kötődés különböző típusairól is szólt a szakember. Nem mindegy, hogy a kisgyermeknek milyen a kapcsolata a szüleivel, valamint a környezetével. Ettől függ ugyanis később a kapcsolódása a párkapcsolatban. A mediátor ezután elemezte a különböző kötődésű egyének egymáshoz való viszonyulását.  Ennek alapján például van biztonságos, nyugalmat sugárzó párkapcsolat, és előfordul olyan is, ahol szinte garantált a sok konfliktus, vagy túlélési pánikjelenség.

Az előadó az erőszakmentes kommunikáció fontosságára is felhívta a figyelmet. Alapelvárás, hogy legyünk hitelesek, de ugyanilyen lényeges a feltétel nélküli pozitív elfogadás;  az empátia, hogy meg tudjuk érteni a másikat; és a jelenlét, hogy figyelhessünk egymásra.

 

Szöveg: Bátayné Somogyvári Zita

 

Események