„Boldogok az irgalmasok, mert ők irgalmasságot nyernek." (Máté 5.7)

Bogd.jpg

Bogdányi Mária evangélikus egyetemi lelkész, mentálhigiénés lelkigondozó tartott előadást az egyetemi hallgatóknak a Széchenyi István Egyetem Apáczai-karán április 8-án az Értékek és kihívások válaszható kurzus keretén belül Megbocsátás, irgalmasság, megbékélés témakörben.        

Bogdányi Mária mentálhigiénés lelkigondozóként segíti az egyetemen a hozzáforduló fiatalokat, az elfogadó meghallgatás ereje által törekszik a bizalmon alapuló kapcsolat létrehozására, amely révén a probléma egy új dimenzióba kerülve feloldódhat. Mária emellett egyetemi evangélikus lelkészként a krisztusi evangélium mélységének az erejét is képviseli, ezáltal a lelkigondozó tevékenysége a hit által is motivált.

Bogdányi Mária előadásában a megbocsátás témakörére holisztikus nézőpontból reflektált, azaz teológiai és pszichológia nézőpontból egyaránt rávilágított a lényegiségére. Ószövetségi kontextusban rámutatott a „szemet szemért, fogat fogért” elv szerepére, amelynek az volt a lényege, hogy a büntetés egyensúlyban álljon az elkövetett tett mértékével. Mindez természetesen nem zárja ki az irgalmas Isten képét. Az ószövetségi talio elvvel párhuzamban az előadónő szemléletesen, evangéliumi képek és történetek expresszivitása által kiemelte a Jézus azon tanításait, amelyek a megbocsátás és ítélkezésmentesség vallási és erkölcsi dimenzióját, követelményét tárják elénk. Mindazonáltal – Bogdányi Mária gondolati útját követve – hangsúlyozhatjuk, hogy a megbocsátás nem igazolja a negatív tettet és nem jelent a felelősség alóli felmentést sem.

Az emberi felelősség etikai mozzanatának vonatkozási rendszere a hallgatóságot a humanisztikus pszichológia területére vezette, amely az emberi szabad akaratot hangsúlyozva a felelősségvállalás prioritását tartja szem előtt.  Az ember eredendő jóságát hangsúlyozva a feltétel nélküli elfogadás és megértés imperatívusza általános érvényűvé válik e kontextusban.  

A megbocsátás, megbékélés jelentőségének gondolati rendszerében az előadónő Desmond Tutu dél-afrikai lelkész-teológus munkásságát példaként állította a hallgatók elé, akit a béke, megértés és megbékélés apostolának is nevezhetnénk.

A gondolatébresztő, mély emberi értékeken alapuló koherensen felépített előadás lehetővé tette a termékeny gondolatcserét és a hallgatói kérdések általi párbeszédet.

Bogd_ea.jpg

Bogdányi Mária elérhetősége: bogdanyi.maria@sze.hu

logo.png

Szöveg: Dr. Cseri Kinga

Események

Meghívó Szabó Hedvig műhelyvitájára 2024. November 7. 13:00 - 15:00
Beszélgess velem! 2024. November 21. 17:00 - 18:00